Žydinčius miestus kurianti Jurgita: „Man patinka iššūkiai, kasdienis tobulėjimas ir galutinis rezultatas“
Neįrengus estetiškų ir kokybiškų želdynų sunku tikėtis, jog viešosios erdvės miestuose sėkmingai funkcionuos. „Ecoservice“ Regiono teritorijų priežiūros administravimo vadovė Jurgita Akelytė-Svipienė, apželdinimo srityje dirbama 18 metų, savo žinias taikė savo įkurtame apželdinimo versle, o šiandien kuria miestų grožį.
– Teritorijų priežiūros darbai atliekami visus metus – čia nėra jokių pertraukų, nors, iš pažiūros, želdynai miestuose aktualija tampa pavasarį, nutirpus sniegui?
– Išties, nemažai darbų mes atliekame dar prieš šaltąjį sezoną: sugrėbiame nukritusius lapus, suformuojame dekoratyvinius krūmelius, žiemojimui paruošiame daugiametes gėles, dauginame augalus ir juos sodiname kituose gėlynuose. Vienas svarbiausių darbų, kurį atliekame rudenį – miestuose sodiname tūkstančius svogūninių gėlių.
Miestų gėlynų priežiūros darbai: laistymas, šiukšlių rinkimas, ravėjimas šiltuoju metų laiku, augalų apsauga nuo šalčių ir druskos žiemą – tęsiasi visus metus be sustojimo. Žiemos metu taip pat atliekami mažiau pastebimi darbai: projektuojami gėlynai, ieškoma naujų variantų, kad kiekvienais metais miestų gėlynai nustebintų tiek gyventojus, tiek svečius. Jau maždaug lapkričio mėnesį žinome, ką miestų erdvėse sodinsime atėjus pavasariui ir vasarai.
Ankstyvą pavasarį toliau ruošiamos daugiametės gėlės – formuojami, atnaujinami gėlynų kontūrai, vėliau sodinamos pavasarinės gėlės, tada jos keičiamos vasarinėmis, dauginamos daugiametės, kad vasaros metu visi gėlynai būtų dekoratyvūs ir estetiški.
Dar prieš kelerius metus gėlynų priežiūros darbus baigdavome spalio mėnesio pabaigoje. Klimatui šiltėjant, pernai sezoną pabaigėme prieš Naujuosius metus – Marijampolės, Alytaus, Kazlų Rūdos miestus prieš svarbiausias metų šventes puošėme žiemos puokštėmis, kurias derinome prie miesto eglės puošybos elementų.
Žiemos puokštes gaminome rankomis, joms naudojome šiltuoju metų sezonu surinktas viksvas, įvairias šakeles, kankorėžius, samanas – kuo daugiau ir įvairesnių gamtinių elementų.
– Jūsų komanda įrengia ne tik gėlynus, bet ir miestų parkus. Projektų mastai skirtingi, bet ar pritarsite, jog juose vienodai svarbūs visi etapai?
– Planuojant įgyvendinti želdynų projektą, nesvarbu, ar tai gėlynas mieste, miesto parkas ar verslo kliento patikėtas įgyvendinti projektas, iš tiesų, labai svarbu pakankamai dėmesio skirti visiems etapams: želdynų projektavimui, įrengimui – kokybiškam dirvožemio paruošimui, lietaus vandens surinkimo ir laistymo sistemos projektavimui bei įrengimui, tinkamai parinkti augalus ir suplanuoti jų priežiūrą, kad šie ne skurstų, o dovanotų gerą savijautą žmonėms.
Įrengdami miesto parkus Naujojoje Akmenėje ar Druskininkuose, mes dirbome pagal iš anksto paruoštus projektus – realizavome kraštovaizdžio architektų sumanymus.
Patys projektuodami gėlynus miestuose, vertiname tendencijas, architektūrą, gyventojų lūkesčius ir miestų poreikius, pavyzdžiui, jei suplanuoti tam tikri renginiai, arba miestas ruošiasi svarbiai sukakčiai. Tuomet iš anksto apgalvojame, kokių spalvų ir rūšių augalai galėtų dominuoti.
Jei populiarūs ryškūs gėlynai, miestų kompozicijoms gali būti pasirinktos rausvais žiedais žavinčios gėlės – sandovilės, pelargonijos, begonijos, gauros, jurginai. Vietose, kuriose reikia didesnio spalviškumo, pavyzdžiui, miestų centruose, sodiname vienmetes vasarines gėles, o kitose – daugiamečių gėlių kompozicijas, kurios gražiai atrodo visais metų laikais.
– Ar miestuose sodinamas gėles užaugina Lietuvos gėlininkai?
– Daugiausia vienmečių ir daugiamečių gėlių užaugina Lietuvos gėlių augintojai. Tiesa, nuo praėjusių metų bendradarbiaujame ir su olandų gėlių augintojais, todėl dalis augalų, visų pirma, skirtų įrengiamiems parkams, atkeliavo ir iš Olandijos.
– Ką reiškia įrengti parką mieste? Kiek laiko, darbo ir pastangų tam reikia?
– Apželdinimo srityje dirbdama daug metų, visuomet džiaugiuosi, jei projektas nėra įprastas, standartinis. Savo praktikoje ne kartą esu įrengusi japoniško stiliaus sodą ar sodą su fontanais ir kriokliais, taigi, projektai, kuriuose galiu duoti laisvę fantazijai – patys mieliausi. Kurdami parką Naujojoje Akmenėje mes rėmėmės pasakos Eglė žalčių karalienė motyvais: pavasarį lankytojų lauks vejoje išsirangęs iš augalų suformuotas žaltys, kalvelės ir kiti elementai. Kadangi parką įrengėme prieš pat rudenį, pati kartu su Naujosios Akmenės gyventojais labai laukiu rezultato šį pavasarį.
Druskininkuose prie naujojo kultūros centro įrengiamo parko akcentas taip pat bus pastatyta paukščio skulptūra. Šiame parke vienas didžiausių mums tekusių iššūkių – įrengti nedidelę kalvą, kuri atskirs triukšmingą eismo zoną ir poilsio erdvę miestiečiams bei svečiams.
– Kalbant apie gėlynus miestuose, pasigirsta įvairių nuomonių: vieni grožisi pražydusiomis miestų erdvėmis, gėlynus laiko tam tikru miesto veidu ar vizitine kortele. Tačiau visuomet atsiranda ir skeptikų, esą gėlynų įrengimas – per daug lėšų reikalaujantis darbas.
– Ryškiaspalvėmis gėlėmis išpuošti miestai žavi vietos gyventojus. Mus pasiekia ir padėkos, ir pagyros už unikalius sprendimus.
Pavyzdžiui, Alytus yra rožių miestas, taigi, kone visose svarbiausiose miesto erdvėse sodinami rožynai, o kiti augalai, pavyzdžiui, svogūninės gėlės, derinamos prie rožių. Rožės – šio miesto vizitinė kortelė.
Kazlų Rūdoje prieš kelerius metus įrengtas poilsio parkas. Šiais metais gamtinio karkaso teritorijoje, J. Basanavičiaus gatvėje, rudenį pasodinome daugiau kaip 60 tūkst. krokų, taigi, pavasarį gyventojų pamėgta teritorija pražys ryškiaspalvėmis spalvomis.
– Ar miestai dažniau renkasi įprastus ir daugelio pamėgtus augalus, ar ieško išskirtinių sprendimų?
– Iš tiesų, daugiausia renkasi augalus, kurie patikrinti, žinomi ir mėgstami, tačiau kartais eksperimentuoja – sodina įvairesnių, retesnių augalų. Mes taip pat ieškome naujų sprendimų, pavyzdžiui, praėjusį rudenį, prieš sodindami svogūnines gėles, dirvožemio paviršiuje tiesėme tinklelį – šis sprendimas ilgaamžis, padės prailginti svogūninių gėlių augimą.
– Atliekant teritorijų priežiūros darbus, ypač rūpinantis želdynais, gėlynais, labai svarbi komanda, juk jūs ypač daug darbo atliekate rankomis?
– Taip, rankų darbo tikrai daug. Taip pat – nenumatytų darbų, iššūkių, nes ne visuomet galima iš anksto prognozuoti, kaip seksis paruošti teritoriją gėlynams ar kitiems augalams. Žinoma, mūsų darbo sėkmės labai daug priklauso nuo komandos noro, įsitraukimo ir bendro tikslo siekimo.
Nors atrodo, jog teritorijų priežiūros darbuotojai miestuose dirba su tik želdynais, iš tiesų, darbų yra kur kas daugiau: mes sėjame ar šienaujame vejas, paruošiame teritorijas želdynams sodinti, prižiūrime daugiabučių laiptines ir teritorijas, genime medžius ar juos pjauname, valome gatves ir šaligatvius, įrengiame švenčių metu būtiną infrastruktūrą. Teritorijų priežiūros darbuotojai dirba visus metus, jų darbas jau ilgą laiką nebėra sezoninis ar laikinas.
– Ar savo darbe jums pavyksta realizuoti savo žinias ir patirtį?
– Aš esu baigusi apželdinimo studijas, ilgą laiką kūriau ir įgyvendinau apželdinimo projektus privatiems klientams, o pastaruosius kelerius metus kartu su komanda daugiausia kuriame želdynus miestams. Mastelis išties kitas, tačiau man patinka iššūkiai, kasdienis tobulėjimas ir galutinis rezultatas – kokybiški, ilgaamžiai želdynai, puošiantys miestų erdves.
Aplinkos įrengimo darbams daug dėmesio skiriama ir užbaigus statybos darbus, įsigijus būstą naujame kvartale, nusipirkus seną namą ar sodybą. Estetiška aplinka ypač svarbi biurams, prekybos centrams, parduotuvėms, viešbučiams ir kitiems objektams – visuose juose galime pasiūlyti kompleksinius aplinkos tvarkymo ir priežiūros sprendimus.
Dirbdami skirtinguose miestuose ir objektuose, mes nuolat atnaujiname žinias, mat kiekvienas regionas savitas ir skirtingas: oro sąlygomis, aplinka, pastatų išsidėstymu ir jų architektūra. Apželdinimo sritis yra ta, kur tiesiog privalu nuolat tobulėti.
Kitos naujienos

Gatvėse ir kiemuose – pavasariniai švarinimosi darbai: juos būtina atlikti dėl ypač svarbių priežasčių
Prasidėjus kalendoriniam pavasariui, tvarkymosi darbai vyksta ne tik miestų gatvėse ir gėlynuose, bet ir kiemuose bei sodybose. Miestuose skubama nuvalyti smėlio ir druskos sankaupas, šiltajam sezonui paruošti gėlynus, išplauti atliekų konteinerius, suplanuoti invazinių augalų naikinimo darbus.

Svarbi informacija apie atsiskaitymą už paslaugas UAB „Ecoservice projektai“ Šiauliuose
Informuojame, kad nuo 2025 m. gegužės 1 d. „Ecoservice projektai“ Šiauliuose nebebus galima atsiskaityti grynaisiais pinigais ar banko kortelėmis.

Ūkiuose susidaro daugybė atliekų: rūšiuoti jas ne tik atsakinga, bet ir finansiškai naudinga
Nors daliai ūkininkų atliekų rūšiavimas vis dar gali atrodyti kaip papildomas rūpestis, iš tiesų, tai – ne tik tvarus, bet ir ekonomiškai naudingas sprendimas. Surinktos ir perdirbtos žemės ūkyje susidarančios atliekos: šienainio ar kompostavimo plėvelės, plastiko bakeliai ar polipropileno maišai – gali būti panaudoti pakartotinai: virsti granulėmis, iš kurių gaminami nauji produktai, tokie kaip šiukšlių maišai, statybinė plėvelė ar įvairios plastikinės talpos