Kita Velykų pusė: kiaušinių lukštai plastiko konteineriuose ir aibė šventinės atributikos bendrame atliekų sraute
2025-04-18
Velykos atneša ne tik džiaugsmą, bet turi ir kitą savo pusę. Kiaušinių dėklai, majonezo stiklainiai, plastikiniai kiaušiniai ir šventinė atributika, vaikiškų žaislų pakuotės, riebaluoti vienkartiniai indai, spalvingos panaudotos servetėlės ir daugybė maisto pakuočių – taip Velykas mato atliekų tvarkytojai.
„Apklausos rodo, kad šiukšles Lietuvoje rūšiuoja ir žino, kaip tinkamai tai daryti, apie 90 proc. gyventojų, bet realybėje net 40 proc. daro klaidų. Pusė atliekų išties tinkamai išrūšiuotos, bet kita pusė – užterštos arba neperdirbamos“, – sako L. Černiauskas.
Nors Velykos nepasižymi tokiais dideliais atliekų kiekiais kaip Kalėdos, kai pakuočių surenkama net du kartus daugiau, šį ilgąjį šventinį savaitgalį tikimasi padidėjusio šiukšlių, ypač maisto atliekų ir pakuočių kiekio – žmonės valgys gausiau nei įprastai.
Anot L. Černiausko, per Velykas, kaip ir įprastą dieną, svarbiausia taisyklė rūšiuojant atliekas – į pakuočių konteinerius nemesti kitokių šiukšlių: mišrių komunalinių, biologiškai skaidžių atliekų. Tai – dažniausiai pasitaikanti ir įmonės darbuotojų darbą apsunkinanti aplinkybė.
„Kiaušinių lukštai, mišrainės, paukštienos ar kitos mėsos kaulai, vaisių ar daržovių atliekos, svogūnų lukštų nuoviras, kuriame dažomi kiaušiniai – visa tai turėtų atsidurti bendruose komunalinių atliekų konteineriuose. Maisto atliekos Lietuvoje rūšiuojamos nuo 2024 m., todėl jos turi atsidurti būtent maisto atliekų konteineriuose. O visos kitos po rūšiavimo likusios atliekos (pvz., šventinė atributika, dekoracijos (ne elektrinės) – keliauti į mišrių atliekų konteinerius“, – pabrėžia L. Černiauskas.
Klaidos ir mitai
Pasak „Ecoservice“ atstovo, vis dar neretai pasigirsta kalbos, kad motyvaciją rūšiuoti slopina tai, jog pakuotes, prieš jas išmetant, reikia plauti – tai netiesa.
„Pakuočių plauti vandeniu tikrai nebūtina, bet užtikrinti, kad jose neliktų maisto likučių – svarbu. Jei ant pakuotės sienelių – sakykime, kefyro tetrapako ar varškės plastiko pakuotės, liks perregimas sluoksnis maisto likučių, perdirbimui tai netrukdys“, – paaiškina L. Černiauskas.
Kitas neretai klaidingo rūšiavimo pavyzdys, kai būtinas gyventojų sąmoningumas, yra picos dėžutės. Jei suvalgius maistą ji lieka gana švari, nesutepta dideliu kiekiu riebalų ar padažų (juk ir maisto gamintojai dabar į dėžutę dažnai patiesia popierinį paklotėlį), tokia atlieka tikrai gali keliauti į pakuočių konteinerį, nes ji bus perdirbama. Tiesa, riebaluotas paklotėlis turėtų atsidurti mišriose atliekose.
Pasak pašnekovo, dažniausiai pasitaikančių atliekų rūšiavimo klaidų yra ir daugiau. Tad jas svarbu pabrėžti ne tik prieš šventes. Viena pagrindinių – į pakuočių atliekas žmonės meta ne tik pakuotes: čia atsiduria ir įvairi atributika, velykinės smulkmenėlės, papuošimai, pagaminti iš plastiko.
„Jei išmetamas plastikinis daiktas, žmonės mano, kad jo vieta – pakuočių konteineryje. Juk plastmasė. Ne! Visi gaminiai, kad ir pagaminti iš plastiko, kurie nėra pakuotė, čia neturėtų keliauti. Gaminiai, daiktai – nėra pakuotė.
Juk čia plastiko gabalas, jį galima perdirbti – galvoja gyventojai, mesdami, sakykime, kokį nors plastmasinį žaislą. Deja, jo neperdirbsime, nes toks daiktas pagamintas dažniausiai iš plastiko lydinio – jis nėra homogeniškas“, – sako specialistas.
Dar vienas pavyzdys – plastikinis aliejaus butelis. Kas nutinka, jei puspilnį aliejaus butelį išmesime į pakuočių konteinerį? Šiukšliavežė šiukšles supresuoja, kad vienu metu būtų pervežama kuo daugiau atliekų. Presavimo metu tas aliejaus butelis sprogsta ir turinys išsilieja.
„Turint mintyje tai, kad, sakykime, Vilniuje individualiose valdose pakuotės rūšiuojamos kartu su popieriumi, o riebalais sulietas popierius perdirbimui nebetinkamas, palyginti nedidelis kiekis aliejaus gali sugadinti ir 100 kg švaraus, perdirbimui tinkamo popieriaus. Aliejus, kiti riebalai, tepalai pažeidžia visą perdirbimo procesą ir kartais nukeliauja net iki gamybos. Tada popierius, sakykime, pagaminamas su dėmėmis ir neatitinka standarto“, – dėstė L. Černiauskas.
Kita dažna gyventojų klaida, pasak specialisto – servetėlės, vienkartinės staltiesės, popieriniai rankšluosčiai ar tualetinis popierius. Šios šiukšlės nėra perdirbamos, juolab, kad dažniausiai būna užterštos. Tad jos turi keliauti į mišrių atliekų konteinerius.
Atsakingumas ir gamtoje, ir mieste
Kadangi Velykos šiemet lepins puikiu oru, išvykę į gamtą taip pat neturime pamiršti elgtis atsakingai – čia rūšiuojant šiukšles galioja tos pačios taisyklės, kaip ir namuose.
Jei ten, kur iškylaujama, nėra konteinerių, išrūšiuotas šiukšles pasiimkite su savimi ir išmeskite artimiausiuose tam skirtuose konteineriuose. Į mišrių atliekų šiukšliadėžę įgrūstas maišas įvairių šiukšlių perdirbėjams nepadės – čia esančias pakuotes, kurių gamtoje naudojama nemažai, prarasime.
„Kalbant apie laiką gamtoje, priminsiu, kad folija yra aliuminis, tad ją metame kartu su plastiku. O štai stiklainis su dangteliu jau turėtų būti atskirtas – stiklainis keliauja į stiklo konteinerį, dangtelis – į plastiko. Tas pats tinka ir jogurto pakuotei, atskiriant plastikinį indelį ir popierinę dalį. Neišrūšiuotos dalimis pakuotės, kurių priskaičiuojame dešimtis tipų, sukurs rūšiavimo klaidų rūšiavimo linijoje ir galiausiai greičiausiai liks neperdirbtos, tad gyventojų tam skirtos kelios sekundės labai pasitarnautų visų mūsų labui.
Tad jei per Velykas lankysite giminaičius, norėsite apdovanoti vaikus, atsiminkite ir priminkite kitiems, kad šiukšlės turi atsidurti tinkamuose konteineriuose. O jei jums, kaip ir man, rūpi tvarumas, pagalvokite prieš pirkdami, prisiminkite, kad daiktais galime dalintis, suteikti jiems antrą gyvenimą. Dalijimasis ir antrinis panaudojimas tvarumo piramidėje yra aukščiau negu perdirbimas. Perdirbimas – sprendimas aplinkai, o dar tvaresnis kelias būtų tos atliekos apskritai nesukurti“, – sako L. Černiauskas.
Specialistas taip pat primena, kad lankydamiesi svečiuose, ypatingai prie daugiabučių didžiuosiuose miestuose, atsakingai statytume automobilius, neužtveriant kelio, vedančio prie šiukšlių konteinerių.
„Šiukšlės bus surenkamos ir per Velykas – šiukšlių išvežimo grafikai švenčių metu nesikeičia, o ankštuose daugiabučių kiemuose šiukšliavežių vairuotojams svarbus kiekvienas centimetras“, – pabrėžė „Ecoservice“ atstovas.
Kitos naujienos

Kita Velykų pusė: kiaušinių lukštai plastiko konteineriuose ir aibė šventinės atributikos bendrame atliekų sraute
2025-04-18
Velykos atneša ne tik džiaugsmą, bet turi ir kitą savo pusę. Kiaušinių dėklai, majonezo stiklainiai, plastikiniai kiaušiniai ir šventinė atributika, vaikiškų žaislų pakuotės, riebaluoti vienkartiniai indai, spalvingos panaudotos servetėlės ir daugybė maisto pakuočių – taip Velykas mato atliekų tvarkytojai.

Užsidegus telefonui ar elektriniam paspirtukui, jokiu būdu nepulkite pilti vandens – paaiškino kodėl
2025-04-14
„Ličio jonų bateriją galima prilyginti sprogstamajam užtaisui. Ji saugi, bet reikia žinoti, kaip su ja elgtis“, – sako priešgaisrinės saugos inžinierius Artūras Račkauskas.

Gatvėse ir kiemuose – pavasariniai švarinimosi darbai: juos būtina atlikti dėl ypač svarbių priežasčių
2025-03-25
Prasidėjus kalendoriniam pavasariui, tvarkymosi darbai vyksta ne tik miestų gatvėse ir gėlynuose, bet ir kiemuose bei sodybose. Miestuose skubama nuvalyti smėlio ir druskos sankaupas, šiltajam sezonui paruošti gėlynus, išplauti atliekų konteinerius, suplanuoti invazinių augalų naikinimo darbus.