Lietuva turi vieną 5000 tonas sveriančią stambigabaričių atliekų problemą
Šalia buitinių atliekų konteinerių savavališkai paliekamų didelių gabaritų atliekų krūva Vilniuje šiemet jau svertų maždaug 5000 tonų, jei jų nepašalintų atliekų išvežimo įmonės. Nuo metų pradžios sostinės kiemuose gyventojai senų baldų, technikos ir statybinių atliekų paliko tiek, kiek pernai per visus metus. Tarp dažniausiai kiemuose aptinkamų radinių – statybinės atliekos.
Palyginti su atitinkamu laikotarpiu pernai, bendrovės „Ecoservice“ duomenimis, Vilniuje nelegaliai paliktų stambių atliekų kiekis šiemet išaugo perpus. Iš viso per beveik tris ketvirčius iš sostinės kiemų jų surinkta daugiau kaip 2600 tonų, atitinkamu laikotarpiu pernai – beveik 1700 tonų.
Vilniuje šias atliekas išveža kelios bendrovės ir nurodoma, kad bendras Vilniuje surinktas stambiagabaričių atliekų kiekis šiemet yra kiek daugiau nei 5000 tonų, vaizdžiai kalbant, tai yra daugiau nei 170 jūrinių konteinerių tokių atliekų.
„Atliekų kiekiai yra gana patikimas gyvenimo kokybės rodiklis – jei anksčiau gyventojai baldus galėdavo sau leisti keisti kas 10-15 metų, tai dabar jie tai daro kas 2-3 metus. Bėda ta, kad didėjančios pajamos ir augantis sąmoningumas retai koreliuoja tarpusavyje. Visoje Lietuvoje įrengtos aikštelės, kuriose nemokamai galima priduoti tokio tipo atliekas, todėl susitvarkius savo namus užtektų šiek tiek pastangų, kad kiemas būtų tvarkingas“, – sako „Ecoservice“ generalinė direktorė Daiva Skrupskelienė.
Norinčių atsikratyti senais baldais ypač padaugėja rugpjūtį ir rugsėjį, kuomet gyventojai atsikrato „išaugtų“ vaikų baldų ir rengiasi naujiems mokslo metams. „Ecoservice“ atstovų teigimu, tai du mėnesiai, kuomet prie buitinių atliekų konteinerių galima rasti visus vaiko kambario daiktus – rašomuosius stalus, lentynas ir kilimus.
Pagal Vilniaus miesto atliekų tvarkymo taisykles nelegaliai namų kiemuose paliktos stambios atliekos turi būti surenkamos 3 kartus per mėnesį, tačiau vangiai keičiantis gyventojų įpročiams ir augant atliekų krūvoms, bendrovė „Ecoservice“ tai daro kiekvieną savaitę.
Šiais metais gyventojai į Vilniaus miesto aikšteles nemokamai pristatė apie 20 proc. daugiau atliekų nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais. Norinčių legaliai atsikratyti atliekomis, susimokant už paslaugą taip pat daugėja – šiemet jų skaičius išaugo 60 proc. Į Gariūnuose esančią tokių atliekų aikštelę nuo metų pradžios atvežta beveik 100 tonų didelių gabaritų atliekų, atitinkamu laikotarpiu pernai – 60,4 tonos.
Bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta gyventojų apklausa parodė, kad 69 proc. gyventojų teigia žinantys apie galimybę didžiąsias atliekas išvežti į specialias aikšteles. Tačiau, kaip paaiškėjo, ja pasinaudoja tik 28 proc. respondentų. Daugiau kaip 40 proc. apklaustųjų teigia ne visada žinantys, kiek ir kokių atliekų galima vežti į specialiai tam skirtas aikšteles ir ar reikia mokėti už atliekų palikimą.
Sužinokite daugiau apie kitas Ecoservice teikiamas paslaugas
Pasirinkite dominančią paslaugą