„Ecoservice“ atidarė tekstilės centrą – pirmasis rūšiuos šalyje surinktus rūbus
Ekologinių sprendimų bendrovė „Ecoservice“ atidarė pirmąjį tekstilės tvarkymo centrą Lietuvoje, kuriame rūšiuojama mūsų šalyje surinkta tekstilė. Panaudota, tačiau dar tinkama dėvėti tekstilė nuo šiol Lietuvoje galės nueiti visą kelią – iš gyventojų rankų į tekstilės konteinerius, iš pastarųjų į tekstilės centrą rūšiavimui ir paruošimui antriniam naudojimui. „Ecoservice“ į naująjį tekstilės rūšiavimo centrą jau investavo 150 tūkst. eurų ir metų eigoje planuoja investicijas didinti iki 2 mln. eurų.
Rūšiavimo centras – žingsnis pirmyn
„Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį pragyvenimo lygis augo, o lietuvių išmetamos tekstilės kokybė reikšmingai pagerėjo. Stebėdami tokius situacijos rinkoje pokyčius ir siekdami, kad kuo mažiau tinkamos naudoti tekstilės atsidurtų sąvartynuose, nusprendėme išplėsti savo paslaugas tekstilės tvarkymo srityje ir investuoti į tvaresnį šių atliekų tvarkymo būdą“, – sako Saulius Budrevičius, „Ecoservice“ generalinis direktorius.
Iki šiol Lietuvoje nebuvo rūšiavimo centro, į kurį būtų vežama išskirtinai mūsų šalyje surinkta dėvėta tekstilė. Naujasis centras palengvins šių atliekų tvarkymą ir padidins išrūšiuotos tekstilės apimtis, mažins atliekų kiekius sąvartynuose. Pasak S. Budrevičiaus, tekstilės perdirbimas – itin sudėtingas procesas dėl daugybės gamyboje naudojamų skirtingų audinių sudėčių. Kol pasaulio mokslininkai vis dar kuria technologijas ir ieško sistemingų tekstilės perdirbimo sprendimų, pakartotinis tekstilės gaminių naudojimas išlieka vienu efektyviausių būdų, mažinančių aplinkos taršą ir milžiniškus žaliavų kiekio praradimus.
Miestų savivaldybės investuoja į tekstilės surinkimo tinklo kūrimą, siekdama proveržio, „Ecoservice“ taip pat prisideda prie tekstilės surinkimo infrastruktūros plėtros – dar vasarą įsigijo ir pastatė savo tekstilės konteinerius Klaipėdoje, planuoja ir toliau plėsti konteinerių tinklą kituose didžiuosiuose miestuose. Į naująjį rūšiavimo centrą jau vežama tekstilė iš Vilniaus, Klaipėdos, Trakų, o nuo spalio ir Šalčininkų tekstilės konteinerių. Pasak S. Budrevičiaus, bendrovė atvira bendradarbiavimui su visomis savivaldybėmis Lietuvoje.
Tekstilės rūšiavimo centre šiuo metu dirba 17 darbuotojų. Kiekvieną mėnesį čia atkeliauja apie 200 tonų tekstilės, ji rūšiuojama ir skirstoma į kategorijas – net iki 80 proc. jos yra tinkama pakartotinam naudojimui (dėvėjimui) ir pakartotiniam medžiagų panaudojimui (perdirbimui į kitus gaminius).
Naujas tekstilės gyvenimas
Centre drabužiai, avalynė ir namų tekstilė išrūšiuojami į beveik 100 skirtingų kategorijų pagal medžiagiškumą, sezoną, paskirtį. Kartu atskiriami jau dėvėjimui netinkami tekstilės gaminiai. Rūšiavimas dėl specifikos, kai kiekvieną gaminį reikia individualiai apžiūrėti, įvertinti ir priskirti tinkamai kategorijai, turi būti atliekamas žmogaus, tačiau artimiausiuose bendrovės planuose ir iki 2 mln. eurų siekiančios investicijos į automatizuotą rūšiavimo liniją.
„Į tekstilės rūšiavimo centrą pakliuvusi tekstilė išvengia sąvartynų. Per mėnesį centre išrūšiuojame iki 120 tonų tolimesniam dėvėjimui tinkamos tekstilės. Dar iki 40 tonų tekstilės tinkama antriniams medžiagų panaudojimui, pavyzdžiui, perdirbimui į šluostes. Išrūšiuota tekstilė realizuojama tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse, likusi naudojama elektros ir šilumos energijai gauti“, – sako S. Budrevičius.
Tik naudoti tinkama tekstilė
Tvaresnis ir palankesnis aplinkai vartojimas priklauso ir nuo pačių gyventojų, kurie atlieka pirminį tekstilės gaminių rūšiavimą namuose, atsakingai atskirdami dar tinkamus naudoti drabužius nuo jau sudėvėtų. Nereikalingus, tačiau tvarkingus tekstilės gaminius galima išmesti į specialius konteinerius prie didžiųjų prekybos centrų, kitų dažnai lankomų vietų.
„Siekiame sudaryti sąlygas gyventojams kuo patogiau atsikratyti jiems nereikalingų tekstilės gaminių, todėl toliau plėsime tekstilės konteinerių tinklą. Antrinis tekstilės panaudojimas yra prioritetinė sritis, leidžianti ne tik sumažinti sąvartynuose atsiduriančios tekstilės kiekius, tačiau ir palengvinti gyventojams finansinę naštą, tenkančią už atliekų tvarkymą, nes tekstilės gaminiais nebeužpildomi buitinių atliekų konteineriai“, – tinkamo tekstilės tvarkymo privalumus vardija S. Budrevičius.
Į tekstilės konteinerius tinka mesti tik švarius, nesuplyšusius ir dar naudoti tinkamus suaugusiųjų ir vaikų drabužius, batus porose, užuolaidas, rankšluosčius, patalynės užvalkalų komplektus, rankines ir diržus. Suplyšę, sutepti nepataisomai sudėvėti ir jau naudoti nebetinkami drabužiai, kilimai, įvairios tekstilės atraižos šiuose konteineriuose atsidurti neturėtų – juos galima pristatyti į stambiagabaričių atliekų tvarkymo aikšteles.
Sužinokite daugiau apie kitas Ecoservice teikiamas paslaugas
Pasirinkite dominančią paslaugą