Meniu

Logo
EN

Prasidėjo lapų kritimas – ar Šiauliai šiemet pasiruošę rudeniui?

Prasidėjo lapų kritimas – ar Šiauliai šiemet pasiruošę rudeniui?

Netrukus prasidės pirmosios šalnos, o su jomis ir staigus lapų kritimas. Praėjusiais metais Šiauliuose visi lapai nukrito maždaug per keturias dienas. Vienu metu atsiradusios didžiulės krūvos žaliųjų atliekų sukėlė nemažų rūpesčių tiek gyventojams, tiek jų tvarkytojams. Už lapų surinkimą atsakinga bendrovė „Ecoservice projektai“ teigia jau pasiruošusi staigiam lapų kritimui, tačiau kaip greitai juos pavyks surinkti ir išvežti, priklausys ir nuo pačių gyventojų.

Prasidėjus lapų kritimui, susidarančių žaliųjų atliekų kiekis išauga iki šešių kartų. Palyginimui – pernai liepą iš Šiaulių miesto išvežta apie 80 tonų žaliųjų atliekų, lapkritį – 470. Prasidėjus rudeniui, žaliųjų atliekų surinkimui naudojami papildomi pajėgumai – žaliąsias atliekas mieste renka 3-4 automobiliai, papildomai važiuoja šiukšliavežė, kuri pagal grafiką renka atliekas iš privačių valdų.

Sprendimas – didmaišiai

Bendrovės „Ecoservice projektai“ generalinis direktorius Artūras Prokarenka teigia, kad lapų surinkimas būtų greitesnis, jei gyventojai lapus rinktų ne į polietileno maišus, o į specialius didmaišius, kurie yra dalinami nemokamai.

„Jei lapai būna polietileno maišuose, mūsų darbuotojai pirmiausia iš jų turi išimti lapus, nes į žaliųjų atliekų aikšteles negali patekti jokios kitos atliekos išskyrus žaliąsias. Toks lapų perkėlimas užima nemažai laiko, todėl mūsų darbą pagreitintų didmaišių naudojimas. Taip pat gyventojų prašome į lapų krūvas nemesti buitinių atliekų, nes jų perrinkimas taip pat reiškia papildomas laiko sąnaudas“, – sako A. Prokarenka.

Savivaldybės įmonėms bei bendrijos nemokamus didmaišius gali gauti atvykę į bendrovę „Ecoservice projektai“, adresu Pramonės g. 8. Bendruomenės, turinčios rekreacines zonas ir pačios tvarkančios savo aplinką, nemokamai didmaišius gali gauti iš Šiaulių savivaldybės. Norintieji turėtų kreiptis į urbanistinės plėtros ir ūkio departamento miesto ūkio ir aplinkos skyrių.

Trukdo ne vietoje palikti automobiliai

Dar vienas trukdis, apsunkinantis Šiauliuose lapų surinkimą – ne vietoje palikti gyventojų automobiliai. Gyventojai prašomi būti sąmoningais ir nepalikti savo automobilių ties maišais su surinktais lapais, nes prie jų negalės privažiuoti lapus renkanti technika. Anot A. Prokarenkos, pasitaiko ir tokių atvejų, kai automobilis, trukdantis surinkti lapus, būna paliktas trims dienoms.

„Lapus renkantys gyventojai ar organizacijos taip pat turėtų apgalvoti, kur palikti surinktas žaliąsias atliekas, kad jas būtų patogu išvežti. Dažnas atliekas palieka ten, kur jam patogu – po balkonu, medžiais ar už 50 metrų nuo važiuojamosios dalies, nepagalvodami, kad prie tų vietų bus sunku privažiuoti miesto tvarkytojams“, – teigia „Ecoservice projektai“ vadovas.

Lapai išvežami kartą per savaitę

Individualių namų gyventojai lapų surinkimui yra gavę specialius žaliųjų atliekų konteinerius, kurie pagal numatytus grafikus ištuštinami kartą per savaitę. Miesto tvarkytojai teigia, jog neretai pasitaiko atvejų, kai į konteinerius nebetelpančius lapus gyventojai tiesiog išneša ir palieka ant gatvės.

„Vienu metu nukritęs didelis lapų kiekis tampa iššūkiu ir individualių namų gyventojams. Užsiimantiems sodininkyste visuomet primename, kad lapai gali virsti puikia trąša, todėl nebūti skubėti jais atsikratyti. Tų, kurie pageidauja, kad visi lapai būtų išvežti, prašome į konteinerius netelpančių žaliųjų atliekų nenešti į gatvę, nes tai nepuošia mūsų miesto. Susikaupusį perteklių gyventojai kurį laiką turėtų palaikyti savo teritorijoje. Mes kasmet darome viską, kad tos žaliosios atliekos būtų pašalintos kaip galima greičiau“, – sako A. Prokarenka.

Anot jo, bendrovė visuomet reaguoja į gyventojų skambučius, pranešančius apie vietas, kur susikaupęs kritinis kiekis lapų. Tokie pranešimai registruojami ir per 3-4 dienas atsiunčiamas automobilis.

Artimiausiomis savaitėmis šalnos Šiauliuose neprognozuojamos, todėl gyventojai, bendrijos, bendruomenės ir organizacijos dar turi laiko pasiruošti tinkamas talpas lapų surinkimui.