Meniu

Logo
EN

Pasitinkant žiemą: Šiaulių kelininkai jau pasiruošę, o gyventojai?

Pasitinkant žiemą: Šiaulių kelininkai jau pasiruošę, o gyventojai?

Sinoptikams šią savaitę žadant šlapdribą, kelininkai praneša, kad naujajam sezonui jau pasiruošę. Šiaulių miesto kelius ir gatves prižiūrinčios kelių valymo komandos ne tik prikaupė druskos atsargų, bet ir tikrina techniką, planuoja maršrutus ir stebi oro sąlygas. Ekspertai ruoštis žiemai ir slidžiai dangai skatina ir Šiaulių gyventojus – verta pasirūpinti smėlio atsargomis, saugiais batais ir nepamiršti pasikeisti padangų.

Įsigijo naujos technikos

Pasiruošimas žiemai Šiauliuose vyksta pilnu tempu, teigia bendrovės „Ecoservice projektai“ generalinis direktorius Artūras Prokarenka. „Šį 2019–2020 m. žiemos sezoną Šiaulių keliais ir jų saugumu rūpinsis 7 automobiliai, skirti miesto gatvėms valyti ir barstyti. Esant poreikiui į pagalbą pasitelksime dar 4 automobilius. Takų ir šaligatvių priežiūrai įsigijome 4 naujus traktorius, taigi jų turėsime devynis. Taip pat sukaupėme per 2100 tonų techninės druskos ir apie 1000 tonų druskos skaldos mišinio“, – vardija ekspertas.

Gatvėse prie pėsčiųjų perėjų, autobusų sustojimo aikštelių, įkalnėse, prie viadukų ir kitose pavojingose vietose jau pastatytos ir užpildytos dėžės su druskos skaldos mišiniu, kad prireikus būtų galima papildomai pabarstyti gatves. Be šių darbų, tikrinama technika, dėliojami budėjimo grafikai ir su darbuotojais peržiūrimi maršrutai.

Rekordinė praeitų metų žiema

Tai, kada bus pradėtos barstyti Šiaulių gatvės, priklausys nuo oro sąlygų. Pernai metais žiemos sezonas mieste prasidėjo lapkričio 18 d., kuomet į gatves išvažiavo pirmosios druskos ir jos skaldos mišinio barstymo mašinos. Tiesa, 2018-2019 metų sezonas truko iki kovo antros pusės.

A. Prokarenkos teigimu, praeita žiema buvo trumpesnė nei įprastai, tačiau sudėtinga: „Oro temperatūros pokyčiai buvo staigūs. Kelis kartus labai gausiai pasnigo, pusnys siekė 15 cm ir daugiau. Tai kėlė papildomų iššūkių: reikėjo pasitelkti daugiau technikos ir darbuotojų, o ir mišinių buvo išbarstytas rekordinis kiekis: 2200 tonų druskos ir 1000 tonų druskos skaldos mišinio vien Šiaulių mieste.“

Dirba budėjimo režimu

Tai, kokio sezono tikėtis šiemet, atsakyti sunku, nors klimatologai žada atšiaurią žiemą. Viena aišku – gali būti, kad šių metų sezonas prasidės ir kiek anksčiau, ypač, kai meteorologai naktimis jau žada neigiamą temperatūrą, o dienomis – šlapias snaiges. „Daugiametė patirtis rodo, kad nei viena orų stebėjimo tarnyba tiksliai negali atspėti, koks bus oras, kiek ir kokiu intensyvumu iškris krituliai. Yra pasitaikę, kad žada sniegą, o dangus giedras, arba prognozuoja lietų, o už lango – minusinė temperatūra ir plikledis. Todėl oro sąlygos yra stebimos nuolat ir sprendimai priimami čia ir dabar“, – pasakoja „Ecoservice projektų“ generalinis direktorius.

Didžiausią susirūpinimą vairuotojų bei pėsčiųjų saugumui, anot jo, kelia staigūs temperatūrų pokyčiai. Rudenį ir pavasarį lauke esant teigiamai temperatūrai, dirvos paviršiuje ji nukrenta žemiau nulio ir taip susidaro vadinamasis juodasis ledas. Vairuotojai automobilių prietaisų skydeliuose mato pliusinę temperatūrą ir neatkreipia dėmesio, kad kelio danga gali būti labai slidi.

Papildomų iššūkių kelia ir drėgmė – vandens stingimo temperatūra prasideda nuo +4 laipsnių, taigi ledas gali pradėti formuotis dar esant teigiamai temperatūrai. Visa tai gali tapti nelaimingų atsitikimų priežastimi. Todėl, kai oro temperatūra vakare siekia +3, visą naktį stebimi orų pokyčiai, kad prireikus į miesto gatves būtų išsiųsta kelių priežiūros technika.

Patarimai šiauliečiams

Siekiant nuosekliai rūpintis Šiaulių miesto gyventojų saugumu, bendrovė prižiūri visus miesto šaligatvius ir pėsčiųjų takus. Eksperto teigimu, ypatingas dėmesys visuomet skiriamas arterinėms miesto gatvėms, taip pat viadukams ir įkalnėms, kur dangos temperatūra būna pora laipsnių žemesnė. Jei sninga ar šąla, kelininkai rūpinasi, kad saugus eismas pagrindinėse gatvėse būtų užtikrintas iš karto. Baigus snigti pagrindiniai keliai gyventojams saugūs turi būti per penkias valandas, šalutinėse – per aštuonias, tačiau visada stengiamasi darbą padaryti kaip įmanoma greičiau.

Vis tik specialistas primena, kad žiemos sezonui turi būti pasiruošę ne tik kelininkai, bet ir patys šiauliečiai. Pėstieji turi būti atsargūs, pasirūpinti tinkama avalyne ir neiti plikledžiu. Esant pūgai, jei tik įmanoma, reikėtų likti namuose, o tamsiu paros metu būtina dėvėti atšvaitus. Vairuotojai savo ruožtu turėtų užtikrinti gerą transporto priemonės techninę būklę, laiku pasikeisti padangas, skirti laiko kruopščiai nuvalyti automobilio stiklus ir pasirūpinti smėlio atsargomis. Smėlio maišelis gali padėti ne tik nepaslįsti einant nuo automobilio į namus, bet ir neįstrigti išvažiuojant iš apsnigto kiemo. Galiausiai, keliuose svarbu būti atidesniems ir pasirinkti saugų važiavimo greitį. Visa tai padės užtikrinti maksimalų šiauliečių saugumą žiemos sezonu.