Meniu

Logo
EN

Pasitinkant žiemą: Radviliškio kelininkai jau pasiruošę, o gyventojai?

Pasitinkant žiemą: Radviliškio kelininkai jau pasiruošę, o gyventojai?

Sinoptikams šią savaitę žadant šlapdribą, kelininkai praneša, kad naujajam sezonui jau pasiruošta. Radviliškio miesto kelius ir gatves prižiūrinčios kelių valymo komandos ne tik prikaupė druskos atsargų, bet ir tikrina techniką, planuoja maršrutus ir stebi oro sąlygas. Ekspertai ruoštis žiemai bei slidžiai dangai skatina ir Radviliškio gyventojus – verta pasirūpinti smėlio atsargomis, saugiais batais ir nepamiršti pasikeisti padangų.

Pasiruošimas žiemai Radviliškyje vyksta pilnu tempu, teigia bendrovės „Ecoservice projektai“ generalinis direktorius Artūras Prokarenka. „Šį 2019–2020 m. žiemos sezoną Radviliškio keliais ir jų saugumu rūpintis jau paruošti automobiliai, skirti miesto gatvėms valyti ir barstyti. Esant poreikiui galėsime pasitelkti papildomos technikos. Taip pat sukaupėme per 500 tonų techninės druskos“, – vardija ekspertas.

Rekordinė praeitų metų žiema

Tai, kada bus pradėtos barstyti Radviliškio gatvės, priklausys nuo oro sąlygų. Pernai metais žiemos sezonas mieste prasidėjo lapkričio antroje pusėje, kuomet į gatves išvažiavo pirmosios druskos barstymo mašinos. 2018–2019 metų sezonas truko iki kovo antros pusės.

A. Prokarenkos teigimu, praeita žiema buvo trumpesnė nei įprastai, tačiau pakankamai sudėtinga: „Oro temperatūros pokyčiai buvo staigūs. Kelis kartus labai gausiai pasnigo, pusnys siekė 15 cm ir daugiau. Tai kėlė papildomų iššūkių: reikėjo pasitelkti daugiau technikos ir darbuotojų, o ir druskos buvo išbarstytas rekordinis kiekis – per 350 tonų.“

Dirba budėjimo režimu

Tai, kokio sezono tikėtis šiemet, atsakyti sunku, nors klimatologai žada atšiaurią žiemą. Vis tik gali būti, kad šių metų sezonas prasidės kiek anksčiau, ypač, kai meteorologai naktimis jau žada neigiamą temperatūrą, o dienomis – šlapias snaiges. „Daugiametė patirtis rodo, kad nei viena orų stebėjimo tarnyba tiksliai negali atspėti, koks bus oras, kiek ir kokiu intensyvumu iškris krituliai. Yra pasitaikę, kad žada sniegą, o dangus giedras, arba prognozuoja lietų, o už lango – minusinė temperatūra ir plikledis. Todėl oro sąlygos yra stebimos nuolat ir sprendimai priimami čia ir dabar“, – pasakoja „Ecoservice projektų“ generalinis direktorius.

Didžiausią susirūpinimą vairuotojų bei pėsčiųjų saugumui, anot jo, kelia staigūs temperatūrų pokyčiai. Rudenį ir pavasarį lauke esant teigiamai temperatūrai, dirvos paviršiuje ji nukrenta žemiau nulio ir taip susidaro vadinamasis juodasis ledas. Vairuotojai automobilių prietaisų skydeliuose mato pliusinę temperatūrą ir neatkreipia dėmesio, kad kelio danga gali būti labai slidi.

Papildomų iššūkių kelia ir drėgmė – vandens stingimo temperatūra prasideda nuo +4 laipsnių, taigi ledas gali pradėti formuotis dar esant teigiamai temperatūrai. Visa tai gali tapti nelaimingų atsitikimų priežastimi. Todėl, kai oro temperatūra vakare siekia +3, visą naktį stebimi orų pokyčiai, kad prireikus į miesto gatves būtų išsiųsta kelių priežiūros technika.

Patarimai radviliškiečiams

Siekiant nuosekliai rūpintis Radviliškio miesto gyventojų saugumu, bendrovė nuolat prižiūri pagrindines miesto gatves. Eksperto teigimu, jei sninga ar šąla, kelininkai rūpinasi, kad saugus eismas pagrindinėse gatvėse būtų užtikrintas kuo greičiau.

Vis tik specialistas primena, kad žiemos sezonui turi būti pasiruošę ne tik kelininkai, bet ir patys radviliškiečiai. Pėstieji turi būti atsargūs, pasirūpinti tinkama avalyne ir neiti plikledžiu. Esant pūgai, jei tik įmanoma, reikėtų likti namuose, o tamsiu paros metu būtina dėvėti atšvaitus. Vairuotojai savo ruožtu turėtų užtikrinti gerą transporto priemonės techninę būklę, laiku pasikeisti padangas, skirti laiko kruopščiai nuvalyti automobilio stiklus ir pasirūpinti smėlio atsargomis. Smėlio maišelis gali padėti ne tik nepaslįsti einant nuo automobilio į namus, bet ir neįstrigti išvažiuojant iš apsnigto kiemo. Galiausiai, keliuose svarbu būti atidesniems ir pasirinkti saugų važiavimo greitį. Visa tai padės užtikrinti maksimalų radviliškiečių saugumą žiemos sezonu.