Meniu

Logo
EN

Pasitinkant žiemą: Pasvalio kelininkai jau pasiruošę, o gyventojai?

Pasitinkant žiemą: Pasvalio kelininkai jau pasiruošę, o gyventojai?

Sinoptikams šią savaitę žadant šlapdribą, kelininkai praneša, kad naujajam sezonui jau pasiru-ošta. Pasvalio miesto kelius ir gatves prižiūrinčios kelių valymo komandos ne tik prikaupė druskos atsargų, bet ir tikrina techniką, planuoja maršrutus ir stebi oro sąlygas. Ekspertai ru-oštis žiemai bei slidžiai dangai skatina ir Pasvalio gyventojus – verta pasirūpinti smėlio atsar-gomis, saugiais batais ir nepamiršti pasikeisti padangų.

Pasiruošimas žiemai Pasvalyje vyksta pilnu tempu, teigia bendrovės „Ecoservice projektai“ gener-alinis direktorius Artūras Prokarenka. „Šį 2019–2020 m. žiemos sezoną Pasvalio keliais ir jų sau-gumu rūpintis ruošiamos transporto priemonės, skirtos miesto gatvėms valyti ir barstyti, takams ir šaligatviams prižiūrėti. Taip pat sukaupėme per 100 tonų techninės druskos ir esant poreikiui jos turėsime tiek kiek reikės, turime pasiraše sutartys su tiekėjais kurie pristato reikiamą kieki per 24 val“, – vardija ekspertas.

Rekordinė praeitų metų žiema

Tai, kada bus pradėtos barstyti Pasvalio gatvės, priklausys nuo oro sąlygų. Pernai metais žiemos sezonas mieste prasidėjo antroje lapkričio pusėje, kuomet į gatves išvažiavo pirmosios druskos ir jos skaldos mišinio barstymo mašinos. 2018–2019 metų sezonas truko iki kovo pradžios.

Artūro Prokarenkos teigimu, nors praeita žiema buvo trumpesnė nei įprastai, tačiau sudėtinga: „Oro temperatūros pokyčiai buvo staigūs – tekdavo gatves barstyti ir po pora kartų per parą siekiant užtikrinti saugų eismą. Kelis kartus labai gausiai pasnigo, pusnys siekė 15 cm ir daugiau. Tai kėlė papildomų iššūkių: reikėjo pasitelkti daugiau technikos ir darbuotojų, o ir mišinių buvo išbarstytas rekordinis kiekis: 488 tonų druskos vien Pasvalio mieste.“

Dirba budėjimo režimu

Tai, kokio sezono tikėtis šiemet, atsakyti sunku, nors klimatologai žada atšiaurią žiemą. Vis tik gali būti, kad šių metų sezonas prasidės kiek anksčiau, ypač, kai meteorologai naktimis jau žada neigiamą temperatūrą, o dienomis – šlapias snaiges. „Daugiametė patirtis rodo, kad nei viena orų stebėjimo tarnyba tiksliai negali atspėti, koks bus oras, kiek ir kokiu intensyvumu iškris krituliai. Yra pasitaikę, kad žada sniegą, o dangus giedras, arba prognozuoja lietų, o už lango – minusinė temperatūra ir plikledis. Todėl oro sąlygos yra stebimos nuolat ir sprendimai priimami čia ir dabar“, – pasakoja „Ecoservice projektų“ generalinis direktorius.

Didžiausią susirūpinimą vairuotojų bei pėsčiųjų saugumui, anot jo, kelia staigūs temperatūrų pokyčiai. Rudenį ir pavasarį lauke esant teigiamai temperatūrai, dirvos paviršiuje ji nukrenta žemiau nulio ir taip susidaro vadinamasis juodasis ledas. Vairuotojai automobilių prietaisų skydeli-uose mato pliusinę temperatūrą ir neatkreipia dėmesio, kad kelio danga gali būti labai slidi.

Papildomų iššūkių kelia ir drėgmė – vandens stingimo temperatūra prasideda nuo +4 laipsnių, tai-gi ledas gali pradėti formuotis dar esant teigiamai temperatūrai. Visa tai gali tapti nelaimingų ats-itikimų priežastimi. Todėl, kai oro temperatūra vakare siekia +3, visą naktį stebimi orų pokyčiai, kad prireikus į miesto gatves būtų išsiųsta kelių priežiūros technika.

Patarimai pasvaliečiams

Siekiant nuosekliai rūpintis Pasvalio gyventojų saugumu, bendrovė prižiūri pagrindines gatves. Ek-sperto teigimu, ypatingas dėmesys visuomet skiriamas arterinėms miesto gatvėms, taip pat vi-adukams ir įkalnėms, kur dangos temperatūra būna pora laipsnių žemesnė. Jei sninga ar šąla, kelininkai rūpinasi, kad saugus eismas pagrindinėse gatvėse būtų užtikrintas per penkias valandas, šalutinėse – per aštuonias, tačiau visada stengiasi darbą padaryti kaip įmanoma greičiau.

Vis tik specialistas primena, kad žiemos sezonui turi būti pasiruošę ne tik kelininkai, bet ir patys pasvaliečiai. Pėstieji turi būti atsargūs, pasirūpinti tinkama avalyne ir neiti plikledžiu. Esant pūgai, jei tik įmanoma, reikėtų likti namuose, o tamsiu paros metu būtina dėvėti atšvaitus. Vairuotojai savo ruožtu turėtų užtikrinti gerą transporto priemonės techninę būklę, laiku pasikeisti padangas, skirti laiko kruopščiai nuvalyti automobilio stiklus ir pasirūpinti smėlio atsargomis. Smėlio maišelis gali padėti ne tik nepaslįsti einant nuo automobilio į namus, bet ir neįstrigti išvažiuojant iš apsnigto kiemo. Galiausiai, keliuose svarbu būti atidesniems ir pasirinkti saugų važiavimo greitį. Visa tai padės užtikrinti maksimalų pasvaliečių saugumą žiemos sezonu.