Meniu

Logo
EN

Paprastos gudrybės, kaip tvarkyti atliekas žiemą

Paprastos gudrybės, kaip tvarkyti atliekas žiemą

Atšalus orams, turintys galimybę skuba kurti židinius ar krosneles, tačiau dažnai susiduria su pelenų problema. Konteineryje prišąlančios atliekos – dar vienas nuosavų namų gyventojų galvos skausmas. Dalinamės keliomis gudrybėmis, kurias verta žinoti apie atliekų tvarkymą šaltuoju sezonu.

Atliekos konteineryje prišąla oro temperatūrai nepakylant aukščiau nulio laipsnio. Didžiausių rūpesčių kelia drėgnos atliekos, tokios kaip maisto likučiai. Pats paprasčiausias būdas to išvengti – skysčius išskiriančias atliekas dėti į plastikinius maišelius.

„Yra žmonių, kurie atliekas į konteinerius prie savo namų krato tiesiai iš šiukšlinės. Taip pridarydami rūpesčių ne tik sau, bet ir atliekų vežėjams. Kai atliekos prišąla, pasidaro neįmanoma visų jų suversti į šiukšliavežę – apie 30 proc. turinio lieka prišalę prie konteinerio kraštų. Viso to išvengti galima atliekas dedant į plastikinius maišus“, – sako „Ecoservice projektai“ logistikos vadovas Tadas Balčiūnas.

Bandant prišalusias atliekas atkabinti metaliniu strypu, visuomet kyla rizika suskaldyti konteinerį. Konteineryje likusios prišalusios atliekos gerokai sumažina jo talpą, todėl iki kito atliekų išvežimo jų telpa gerokai mažiau.

Dar vienas individualių namų savininkų rūpestis – nežinia, kur dėti malkų pelenus. Atliekų vežėjai primigtinai prašo jų nekratyti į konteinerius, nes į šiukšliavežę patekę pelenai apsivelia aplink presą ir efektyviai nebeatlieka savo funkcijų. Dar blogiau, kai gyventojai į konteinerius supila ne iki galo atvėsusius pelenus. Atsiranda didelė rizika, kad nuo jų užsiliepsnos konteineris arba gaisras kils atliekų automobilyje. Vienas iš būdų saugiai atsikratyti pelenais – panaudoti juos sode.

„Pelenai – vertinga trąša tiek sodo augalams, tiek vaismedžiams ar net jūsų vejai. Paprastai pelenai pasiteisina ten, kur dirvos yra rūgščios. Tie, kas neužsiima sodininkyste, pelenus žiemą gali naudoti savo keliukų barstymui – nors pelenai sniego ir netirpdo, tačiau yra efektyvi priemonė slidiems keliams“, – pataria T. Balčiūnas.

Nenuvalyti ir slidūs sodų ir nuosavų namų rajonų keliukai dažnai tampa kliūtimi sunkiasvorėms šiukšliavežėms privažiuoti iki gyventojų. Šiuo atveju pelenais pabarstyti keliai galėtų pasitarnauti abiem pusėm – gyventojams nebereikėtų sukti galvos, kur juos išberti, o tuo pačiu savo kieme laiku sulauktų atliekų vežėjų.