Meniu

Logo
EN

Stambiagabaričių atliekų „kelias“ Šiauliuose: kur atsiduria nebereikalingi buities rakandai?

Stambiagabaričių atliekų „kelias“ Šiauliuose: kur atsiduria nebereikalingi buities rakandai?

Apie intensyvius namų atnaujinimo darbus Šiaulių gyventojams pastaruoju metu vis dažniau byloja šalia konteinerių sukrautos krūvos senų baldų, statybinių atliekų ar buitinės technikos. Be abejo, šias atliekas kažkur išmesti reikia, tačiau ką daryti, kad visa tai kiemuose nebadytų akių ir nukeliautų teisingu adresu? Apie tai, kur nugula tinkamai ir neteisingai šiauliečių sutvarkyti nebereikalingi buities rakandai, – pasakoja ekspertai.

Po remonto darbų ir pertvarkų namuose užsilikusias ir daugybę vietos užimančias atliekas tiek Šiaulių, tiek ir visos Lietuvos gyventojai tvarko gana vangiai. Atliekų tvarkymo bendrovės „Ecoservice“ ekspertai pastebi, kad dažniausiai nebereikalingus buities rakandus – senas sofas, fotelius, kriaukles, nebeveikiančius prietaisus ar remonto likučius tautiečiai palieka tiesiog prie konteinerių šalia namų ir tokių netinkamai išmestų atliekų kiekis kasmet vis auga. Tiesa, pastaruoju metu tokia tendencija ypač juntama Šiauliuose. „Šiauliuose per metus jau surinkome 449,1 tonos prie konteinerių paliktų didžiųjų atliekų, kai tuo tarpu per 2018 metus suskaičiavome 369,7 tonos. Manome, kad gyventojai senus baldus, po remonto susikaupusias atliekas šalia konteinerių sukrauna tikėdami, kad nieko blogo tame nėra ir atliekų vežėjai jomis pasirūpins. Iš tiesų mieste galioja konkreti taisyklė, kad didžiosios atliekos apvažiavimo būdu yra surenkamos kartą per ketvirtį. Tiesa, svarbu akcentuoti, kad tokia taisyklė vis dėlto yra tam, kad suformuotus nelegalius sąvartynus būtų galima sutvarkyti, nes iš tiesų gyventojai didžiosiomis atliekomis turėtų pasirūpinti tvaresniu būdu ir nesudarydami nelegalių sąvartynų“, – teigia „Ecoservice projektai“ Regiono atliekų surinkimo administravimo vadovė Orinta Vainutytė.

Kelionės tikslas – didžiųjų atliekų aikštelė

Kadangi remonto likučiai ar nebereikalingi baldai dažnai paliekami prie konteinerių – tad ir vaizdas kiemuose šiauliečių nedžiugina, o puoselėti švarią aplinką prie namų nori kiekvienas. Atliekų tvarkymo ekspertai pabrėžia, kad tinkamai atsikratyti didžiosiomis atliekomis nėra sudėtinga – tereikia išsiaiškinti šio tipo atliekų tvarkymo taisykles konkrečioje savivaldybėje ir pasirinkti sau patogiausią variantą. „Šiauliuose ne tik vežėjai turi pareigą surinkti atliekas, bet tam, kad sistema veiktų, o kiemai būtų švarūs ir tvarkingi, reikalingas ir gyventojų indėlis. Pirmiausia – laikytis didžiųjų atliekų tvarkymo taisyklių. Šiauliečiai turi teisę vieną kartą per metus išsikviesti atliekų surinkėjus tam, kad didžiosios atliekos būtų išvežtos, ir taip pat gali patys pristatyti jas į atliekų surinkimo aikšteles“, – tikina O. Vainutytė.

Galutinė stotelė – perrūšiavimo bazė

Didžiųjų atliekų aikštelės, tiek pačių gyventojų, tiek ir atliekų vežėjų atgabentoms stambių gabaritų atliekoms – ne galutinė stotelė. Visos surinktos didžiosios atliekos, atskyrus visas sudėtines medžiagas, yra perdirbamos. Tiesa, nors „Ecoservice projektai“ Šiauliuose didžiąsias atliekas tik surenka, O. Vainutytė dalijasi įprastu tokių atliekų keliu kituose miestuose.

„Perrūšiavimo bazėje, pavyzdžiui, senos sofos yra išardomos rankiniu arba mechaniniu būdu, o atskirtos baldo antrinės žaliavos – medis, tekstilė, metalas – nukreipiamos perdirbti. Tad į didžiųjų atliekų aikšteles nuvežti nebereikalingi buities rakandai ir remonto atliekosne tik gelbėja gyventojų kiemus nuo nelegalių sąvartynų, bet kartu yra perdirbamos šitaip tausojant gamtą“, – pasakoja O. Vainutytė.