Meniu

Logo
EN

Kelininkai skelbia žiemos sezono uždarymą: apibendrina darbus ir pasakoja, kaip ruošiasi pavasariui

Kelininkai skelbia žiemos sezono uždarymą: apibendrina darbus ir pasakoja, kaip ruošiasi pavasariui

Skaičiuodami rekordinius išbertų mišinių kiekius ir nepertraukiamo darbo valandas, šiaurinę Klaipėdos miesto dalį prižiūrintys kelininkai oficialiai skelbia šaltojo sezono pabaigą. Tiesa, pereinamasis laikotarpis gana permainingas ir gana sudėtingas – orai tai atšyla, tai atšąla, vietomis pasidengia plikledis ar pasninga, tad kelių valymo ir barstymo technika vis dar išvažiuoja į gatves. Nepaisant to, mieste kartu įsibėgėja pasiruošimo pavasariui darbai.

Per gausų snygį gatves skirstė pagal prioritetus

144 kilometrus gatvių ir bendrai apie 1166349 kv. metrų plotą Klaipėdos miesto šiaurinėje dalyje prižiūrinčios bendrovės „Ecoservice Klaipėda“ teritorijų priežiūros administravimo vadovas Giedrius Mikutis sako, jog žiemos sezonu kelių priežiūros darbai įprastai organizuojami atsižvelgiant į nustatytus prioritetus. Nors keliai tvarkomi kiek įmanoma operatyviau, tačiau pasireiškus ekstremaliems žiemos reiškiniams, pavyzdžiui gausiam snygiui, kokį stebėjome šį sezoną, net ir didžiausioms komandoms vienu metu atsidurti visuose keliuose ir gatvėse buvo neįmanoma.

„Kai nėra galimybių vienu kartu nuo visų prižiūrimų kelių nuvalyti sniegą ir juos pabarstyti, atsižvelgiama į kelių eismo intensyvumą ir priežiūros lygius pagal svarbą. Taip darbai organizuoti ir šią neeilinę žiemą. Klaipėdos šiaurinėje dalyje pirmiausia turime užtikrinti saugų eismą pagrindinėse ir judriausiose gatvėse, taip pat kuo skubiau pasirūpinti tiltais, viadukais, įkalnėmis ir nuokalnėmis, nes jos pirmiausiai tampa slidžios“, – paaiškina G. Mikutis.

Klaipėdos miesto šiaurinės dalies gatvės suskirstytos į keturias grupes. Pirmoje grupėje – pagrindinės miesto gatvės ir viešojo transporto judėjimo gatvės – Liepų, H. Manto bei Mokyklos gatvės, Šiaurės pr. bei Liepojos pl. Antrai grupei priklauso šalutinės miesto gatvės – Mokyklos gatvės gyvenamasis kvartalas, Tauralaukio bei Luizės kvartalai. Trečioje grupėje – žvyruotos miesto gatvės, o ketvirtai grupei priklauso miesto tiltai, viadukai, įkalnės ir nuokalnės.

„Pirmiausia valomos pirmos ir ketvirtos grupės gatvės. Sningant ypač gausiai, jos valomos ir snygio metu. Tuo tarpu antros ir trečios grupės gatvės valomos atskiru savivaldybės pavedimu ir snygiui pasibaigus, joms sutvarkyti laiko skiriama daugiau“, – vardija G. Mikutis.

Kelias žiemą neturi būti nuvalomas iki pat dangos

Skaičiuojama, jog per šių metų 2 mėnesius vien šiaurinėje Klaipėdos miesto dalyje išbarstyta per 1400 tonų mišinių, o tai yra net 10 kartų daugiau nei pernai. Sudėtingai situacijai suvaldyti buvo papildomai pasitelkta statybinė technika – traktoriai su frontaliniais krautuvais, skirti apsisukimų, autobusų stotelių, sankryžų valymui. Iššūkių tvarkant gausiai apsnigtus kelius kėlė ir gatvėse ar šalikelėse palikti automobiliai, tarp kurių manevruoti didelių gabaritų sniego valymo ir barstymo mašinoms buvo itin sudėtinga. Ši problema opiausia gyvenamuosiuose kvartaluose, tokiuose kaip Luizės, Mokyklos, Sportininkų, dalyje Melnragės, kur dėl karantino ir darbo iš namų pakelėse automobilių buvo ypač daug.

Lietuvos automobilių kelių direkcijos normatyvuose numatyta, jog ne visi keliai žiemos metu turi būti nuvalomi tiek, kad matytųsi jo danga. Kai kuriuose keliuose turi būti susiformavęs pakankamo storio sniego ir ledo sluoksnis, kad nebūtų pažeista danga ir kiti kelio elementai. Tokiuose keliuose naudojamos sniego ir ledo šiurkštinimo priemonės, pagerinančios sukibimą su danga. „Nežinodami, kad Klaipėdoje gatvės tvarkomos pagal nustatytus prioritetus ir ne visos turi būti nugremžiamos iki pat dangos, gyventojai dažnai klausdavo, kodėl vienos gatvės nuvalytos iki pat kelio dangos ir atrodo kone kaip vasarą, o kitos ne. Tačiau būtent tokia kelių priežiūros tvarka padeda užtikrinti saugesnį eismą keliuose ir yra ekonomiškai efektyvi“, – paaiškina G. Mikutis.

Mieste – pavasario darbai, žiemos technika dar budi

Kadangi vis dar sugrįžta žiemiški orai, iki balandžio 1 d. kiekvieną parą Klaipėdoje budi speciali žiemos technika – valytuvai ir barstytuvai. Kilus poreikiui, išvažiuoti į gatves paruošti net 12 specializuotų mechanizmų. „Tiesa, nors sniego keliuose beveik nebelikę, pastaruoju metu ypač dažnai vyrauja rūkas, tai pat susidaro plikledis dėl susikaupusios drėgmės ant važiuojamosios dalies arba krentant temperatūrai. Tad vis dar barstome tiltus, viadukus, įkalnes ir nuokalnes, o vairuotojus raginame neprarasti budrumo ir būti atsargiais“, – klaipėdiečius įspėja G. Mikutis.

Pasak bendrovės atstovo, kartu bendrovės prižiūrimose Klaipėdos gatvėse jau pradėti ir pavasariniai miesto švarinimo darbai. „Ecoservice Klaipėda“ miesto šiaurinėje dalyje jau šluoja ne tik gatves, bet ir šaligatvius. „Didžioji pavasarinių miesto tvarkymo darbų dalis – kai nuo gatvių, kelkraščių ir šaligatvių surenkami skaldos ir smėlio likučiai, susikaupę po intensyvaus žiemos sezono. Kai sniegas pradeda tirpti, nemažai smėlio į gatves patenka ir nuo žaliųjų zonų. Smėlio sąnašos sušluojamos, surenkamos ir išvežamos. Tokie darbai būtini siekiant mažinti dulkių ir kietųjų dalelių kiekį mieste – tuomet ir oras būna grynesnis. Tvarkingos gatvės reikalingos ir netrukus grįžtantiems motociklininkams, kadangi dulkės ir akmenukai keliuose kelia grėsmę jų saugumui“, – pabaigai priduria G. Mikutis.