Meniu

Logo
EN

Pasitinkant žiemą: Kėdainių kelininkai jau pasiruošę, o gyventojai?

Pasitinkant žiemą: Kėdainių kelininkai jau pasiruošę, o gyventojai?

Sinoptikams šią savaitę žadant šlapdribą, kelininkai praneša, kad naujajam sezonui jau pasiruošta. Kėdainių miesto kelius ir gatves prižiūrinčios komandos ne tik prikaupė druskos atsargų, bet ir tikrina techniką, planuoja maršrutus ir stebi oro sąlygas. Ekspertai ruoštis žiemai bei slidžiai dangai skatina ir Kėdainių gyventojus – verta pasirūpinti smėlio atsargomis, saugiais batais ir nepamiršti pasikeisti padangų.

Pasiruošimas žiemai Kėdainiuose vyksta pilnu tempu, teigia bendrovės „Ecoservice projektai“ teritorijų priežiūros vadybininkas Darius Jašenskaitis. „Šį 2019–2020 m. žiemos sezoną Kėdainių keliais ir jų saugumu rūpinsis automobiliai, skirti miesto gatvėms valyti ir barstyti, o takams ir šaligatviams prižiūrėti paruošti specialūs traktoriai. Taip pat sukaupėme didelį kiekį techninės druskos ir druskos skaldos mišinio“, – vardija ekspertas.

Gatvėse prie pėsčiųjų perėjų, autobusų sustojimo aikštelių, įkalnėse ir kitose pavojingose vietose jau pastatytos ir užpildytos dėžės su druskos skaldos mišiniu, kad prireikus būtų galima papildomai pabarstyti gatves. Be šių darbų, tikrinama technika, dėliojami budėjimo grafikai ir su darbuotojais peržiūrimi maršrutai.

Rekordinė praeitų metų žiema

Tai, kada bus pradėtos barstyti Kėdainių miesto gatvės, priklausys nuo oro sąlygų. Pernai metais žiemos sezonas mieste prasidėjo lapkritį, kuomet į gatves išvažiavo pirmosios druskos ir jos skaldos mišinio barstymo mašinos. Tiesa, 2018-2019 metų sezonas truko iki kovo antros pusės.

Specialisto teigimu, praeita žiema buvo trumpesnė nei įprastai, tačiau sudėtinga: „Oro temperatūros pokyčiai buvo staigūs. Kelis kartus gausiai pasnigo. Tai kėlė papildomų iššūkių: reikėjo pasitelkti daugiau technikos ir darbuotojų, o ir mišinių buvo išbarstytas didelis kiekis: apie 120 tonų druskos ir jos skaldos mišinio vien Kėdainių mieste.“

Dirba budėjimo režimu

Tai, kokio sezono tikėtis šiemet, atsakyti sunku, nors klimatologai žada atšiaurią žiemą. Vis tik gali būti, kad šių metų sezonas prasidės kiek anksčiau, ypač, kai meteorologai naktimis jau žada neigiamą temperatūrą, o dienomis – šlapias snaiges. „Daugiametė patirtis rodo, kad nei viena orų stebėjimo tarnyba tiksliai negali atspėti, koks bus oras, kiek ir kokiu intensyvumu iškris krituliai. Todėl oro sąlygos yra stebimos nuolat ir sprendimai priimami čia ir dabar“, – pasakoja D. Jašenskaitis.

Didžiausią susirūpinimą vairuotojų bei pėsčiųjų saugumui, anot jo, kelia snigimas be perstojo visą parą, kaip ir staigūs temperatūrų pokyčiai. Rudenį ir pavasarį lauke esant teigiamai temperatūrai, dirvos paviršiuje ji nukrenta žemiau nulio ir taip susidaro vadinamasis juodasis ledas. Vairuotojai automobilių prietaisų skydeliuose mato pliusinę temperatūrą ir neatkreipia dėmesio, kad kelio danga gali būti labai slidi.

Papildomų iššūkių kelia ir drėgmė – vandens stingimo temperatūra prasideda nuo +4 laipsnių, taigi ledas gali pradėti formuotis dar esant teigiamai temperatūrai. Visa tai gali tapti nelaimingų atsitikimų priežastimi. Todėl, kai oro temperatūra vakare siekia +3, visą naktį stebimi orų pokyčiai, kad prireikus į miesto gatves būtų išsiųsta kelių priežiūros technika.

Patarimai kėdainiečiams

Siekiant nuosekliai rūpintis Kėdainių miesto gyventojų saugumu, bendrovė prižiūri visus miesto kelius, šaligatvius ir pėsčiųjų takus. Eksperto teigimu, ypatingas dėmesys visuomet skiriamas arterinėms miesto gatvėms, aikštelėms prie ligoninės, taip pat įkalnėms, kur dangos temperatūra būna pora laipsnių žemesnė. Jei sninga ar šąla, kelininkai rūpinasi, kad saugus eismas pagrindinėse gatvėse būtų užtikrintas per keturias–penkias valandas, šalutinėse – per aštuonias, tačiau visada stengiasi darbą padaryti kaip įmanoma greičiau.

Vis tik specialistas primena, kad žiemos sezonui turi būti pasiruošę ne tik kelininkai, bet ir patys kėdainiečiai. Pėstieji turi būti atsargūs, pasirūpinti tinkama avalyne ir neiti plikledžiu. Esant pūgai, jei tik įmanoma, reikėtų likti namuose, o tamsiu paros metu būtina dėvėti atšvaitus. Vairuotojai savo ruožtu turėtų užtikrinti gerą transporto priemonės techninę būklę, laiku pasikeisti padangas, skirti laiko kruopščiai nuvalyti automobilio stiklus ir pasirūpinti smėlio atsargomis. Smėlio maišelis gali padėti ne tik nepaslįsti einant nuo automobilio į namus, bet ir neįstrigti išvažiuojant iš apsnigto kiemo. Galiausiai, keliuose svarbu būti atidesniems ir pasirinkti saugų važiavimo greitį. Visa tai padės užtikrinti maksimalų kėdainiečių saugumą žiemos sezonu.