Meniu

Logo
EN

Vasarvietėje be patogumų: biotualetas – aplinkai ir sveikatai saugus sprendimas

Vasarvietėje be patogumų: biotualetas – aplinkai ir sveikatai saugus sprendimas

Kadangi šią vasarą daugybę laiko ar net ištisas atostogas žadame praleisti užmiestyje ar sode, kur nėra kanalizacijos ir vandentiekio, aišku viena – gamtinius reikalus teks atlikti lauko tualete. Tačiau bendrovės „Ecoservice“ ekspertai perspėja, kad netvarkingos lauko būdelės teršia gruntinius vandenis ir kenkia sveikatai. Būtent todėl siūlo išeitį Lietuvos gyventojams, kaip vasarvietėje be patogumų poilsiauti sau ir gamtai draugiškais būdais.

 

Nemalonūs kvapai lauko būdelėje – tik ledkalnio viršūnė

Sodyboje ar sodo namelyje be patogumų ketinantys poilsiauti gyventojai žino – gamtinius reikalus teks atlikti nemalonius kvapus skleidžiančioje ir etnografine egzotika virstančioje lauko būdelėje. Vis dėlto, kaip teigia atliekų tvarkymo bendrovės „Ecoservice“ ekspertai, nosį riečiantis kvapas – tai dar ne vienintelė netvarkingų lauko tualetų blogybė.

„Sodybose, kur nėra vandens ir nuotekų valymo sistemų, nuotekos dažnai išpilamos į nesandarias pačių gyventojų įsirengtas duobes. Tokiu būdu nuotekos, pasiekdamos gruntinius vandenis, persismelkia į jas išpilančių gyventojų arba jų kaimynų geriamojo vandens šulinius. Dar blogiau, jei nuotekos išpilamos į šalia esančius vandens telkinius. Taip jos ne tik patenka į gruntinius vandenis ir juos užteršia, bet kartu nuodija ir vandenyje gyvenančias žuvis, kurios vėliau pasiekia gyventojų stalus“, – apie netinkamai tvarkomų nuotekų žalą pasakoja „Ecoservice“ sanitarinių paslaugų vadovė Aušra Staneikienė.

Vis dėlto, kaip teigia ekspertė, egzistuoja aplinkai kur kas draugiškesnė alternatyva taršioms lauko būdelėms – biotualetas. Biotualetų nuomos paslaugą visoje Lietuvoje teikiančios bendrovės „Ecoservice“ ekspertė pastebi, kad vis daugiau vasarnamių ir sodybų šeimininkų tampa sąmoningesni ir renkasi šį sprendimą, užuot naudojęsi taršiais lauko tualetais. „Gyventojai, savo sodybose naudodamiesi biotualetais, gali būti ramūs, jog išvengs nuotekų patekimo į aplinką“, –  gyventojų dėmesį atkreipia A. Staneikienė.

 

Estetiška ir patogi alternatyva – biotualetas

Ekspertė taip pat pabrėžia, jog biotualetai – ne tik saugus gamtai ir sveikatai, bet kartu ir ypač patogus sprendimas. Užsisakiusiems biotualeto nuomos paslaugą, įrenginys „Ecoservice“ transportu pristatomas į pageidaujamą vietą, sutartu nuomos laikotarpiu prižiūrimas ir plaunamas specialia įranga, o nuomai pasibaigus – išvežamas. Be to, biotualetams nereikalingas prijungimas prie vandentiekio ir kanalizacijos. Prieš biotualeto eksploatavimą į jo talpą pilamas vandeniu atskiestas specialus sanitarinis skystis. Kai talpa prisipildo, visas turinys pašalinamas asenizacine mašina, užpilamas naujas koncentratas ir biotualetas vėl paruoštas naudojimui.

„Svarbu paminėti, jog biotualetų nuomos trukmė nėra ribojama – juos gyventojai gali išsinuomoti tik vienai dienai ar net vieneriems metams, o prireikus – dar ilgiau. Patogu ir tai, jog individualiai pagal gyventojų poreikius, bet ne rečiau nei kas keturias savaites, aukšto slėgio įranga ir specialiomis cheminėmis priemonėmis biotualetus išvalo vairuotojai-operatoriai. Tad rūpintis biotualeto priežiūra patiems gyventojams nereikia. Negana to, darbuotojai biotualetus pripildo bakterijas skaidančio skysčio, papildo tualetinio popieriaus atsargas. Gyventojų patogumui, kartu su biotualetu yra ir pisuaras, tualetinio popieriaus rulonų laikiklis, vidaus ir išorės užraktas“, – biotualeto privalumus vakarų Lietuvos gyventojams vardija A. Staneikienė.

Biotualete papildomai dar gali būti įmontuojama praustuvė ir laikiklis rankų dezinfekavimo skysčiui, kurio atsargas operatoriai papildo taip pat. Tad gyventojams belieka tik tvarkingai ir be rūpesčių juo naudotis.

Ekspertė taip pat priduria, jog biotualetas – ypač paprastas sprendimas sodo sklypų savininkams: „Kadangi biotualetas atitinka kilnojamojo daikto sąvoką ir nėra statinys, jo pastatymui sodo sklype atstumas iki sklypo ribos nereglamentuojamas. Be to, nebūtina laikytis apsaugos zonų nuo geriamojo vandens šaltinių ir gręžinių. Tad biotualetais be vargo ir papildomų investicijų gali naudotis ir soduose poilsiaujantys ar derlių auginantys gyventojai. Negana to, savo soduose, kartu su biotualetais, galima papildomai naudoti ir kubines vandens talpas. Tai ypač patogu tiems, kurie nenori patys pildyti didžiulių vandens rezervuarų, o nori patogiai palaistyti šiltnamį, daržą, ūkį ar panaudoti vandenį higienos palaikymo reikmėms.“

 

Gelbėja statančius ar remontuojančius

Statant ar remontuojant gyvenamąjį namą, dažniausiai kanalizacijos ir vandentiekio infrastruktūra būna neišvystyta arba atnaujinama, tad ir patogumų pastate – nėra. A. Staneikienė pastebi, jog gyventojai patys atliekantys statybų ar remonto darbus ar tam samdantys meistrus, taip pat aktyviai renkasi biotualetus.

„Biotualetai leidžia koncentruotis į darbus ir nesirūpinti, kur prireikus atlikti subtilius reikalus, kai pastato viduje nėra kanalizacijos ir vandentiekio. Tad pasirūpinę biotualetu, net ir statybininkus samdantys asmenys gali lengviau užtikrinti ir jaustis ramūs, kad darbininkai neterš aplinkos ir gamtinius reikalus atliks ne artimiausiame miškelyje“, – įžvalgomis dalijasi ekspertė.

Staneikienė apibendrina, jog vis daugiau lietuvių renkasi aplinkai draugiškesnes alternatyvas ir netvarkingų lauko būdelių ar netinkamose vietose atliekamų gamtinių reikalų era pamažu traukiasi. Tad savo sodyboje vis dar besinaudojančius lauko tualetu, ekspertė ragina neužsimerkti prieš netinkamai tvarkomų nuotekų žalą bei priimti atsakingus sprendimus.

Kodėl verta nuomotis biotualetus?

  • Nereikalingas prijungimas prie vandentiekio ar kanalizacijos
  • Nuotekomis neteršiami gruntiniai vandenys
  • Saugu sveikatai ir gamtai
  • Nereikia rūpintis priežiūra

 

Kodėl naudinga rinktis „Ecoservice biotualetus?

  • Neribota nuomos trukmė – nuo vienos dienos iki vienerių metų ir ilgiau
  • Atveža ir pasibaigus nuomai išveža biotualetus
  • Pagal individualius poreikius, bet ne rečiau nei kas keturias savaites, prižiūri ir išvalo specialia įranga

Kontaktai norintiems užsisakyti biotualetų nuomos paslaugą:

biotualetai@ecoservice.lt