Meniu

Logo
EN

Rūšiavimas turistinėje Neringoje: patarimai gyventojams ir svečiams

Rūšiavimas turistinėje Neringoje: patarimai gyventojams ir svečiams

Tikriausiai viena populiariausių vietų praleisti atostogas Lietuvoje yra Neringa – kopos, saulė, ramybė ir atotrūkis nuo rutinos. Tiesa, nors svečiai ir siekia pailsėti nuo kasdienybės, Neringos gyventojai tiek žiemą, tiek ir turistų gausią vasarą stengiasi rūpintis švaria aplinka. Būtent todėl ekspertai dalijasi patarimais, kaip padėti pamėgtų kurortinių miestelių svečiams tvarkyti antrines atliekas – popierių, stiklą, plastiką, tausoti gamtą ir išsaugoti miestelių grožį.

Siekis – ir vasarą išlaikyti rūšiavimo kokybę

Kaip ir didžiojoje dalyje Lietuvos savivaldybių, visuose Neringos miesteliuose – Nidoje, Juod-krantėje, Preiloje, Pervalkoje – rūšiuoti antrines atliekas galima jas metant į spalvotuosius kon-teinerius, primenančius varpelius. Mėlynasis skirtas popieriui, geltonasis – plastikui, o žaliasis – stiklui. Gyventojai už tokių antrinių atliekų išvežimą nemoka – tuo rūpinasi savivaldybė, o surenka – atliekų tvarkymo kompanija „Ecoservice Klaipėda“.

Antrinių atliekų surinkimo sistema Neringoje veikia taip pat, kaip ir kitur Lietuvoje, tačiau ku-rortiniuose miestuose natūraliai juntamas sezoniškumas. Anot „Ecoservice Klaipėda“ vadovo Lai-mono Žemaičio, didžiausi atliekų rūšiavimo iššūkiai atsiskleidžia būtent vasarą, kai žmonių skaičius miesteliuose išauga ir 2-3 kartus.

„Pavyzdžiui, žiemą Neringos savivaldybėje atliekos rūšiuojamos labai gerai – konteineriuose ran-dama vos apie 20 proc. netinkamų atliekų, kai vidutiniškai visoje Lietuvoje šis rodiklis svyruoja apie 40 proc. Tiesa, pastebime, kad vasarą kurorto rezultatai pasiveja visos Lietuvos vidurkį, todėl vienas pagrindinių siekių – ir šiltuoju metų laiku Neringoje išlaikyti tikrai gerus ir pavyzdinius rūšiavimo rodiklius“, – teigia L. Žemaitis.

Rūšiavimo įpročiai – ir per atostogas

Ramybė ir poilsis kitokioje aplinkoje, per atostogas, tikriausiai kiekvieną gali išmušti iš įprasto gyvenimo ritmo. Tyrimais nustatyta, kad žmonės, kurie atliekas rūšiuoja namuose, kartais per atostogas tą įprotį pamiršta ir tai – natūralu. Žinoma, tam, kad to nenutiktų, apie rūšiavimą svečiams galima ir draugiškai priminti. Būtent čia gali prisidėti apartamentų, namelių, butų nuo-motojai, viešbučių, svečių namų administratoriai. Viskas, ko reikia – tiesiog sudaryti patogias sąlygas atliekas rūšiuoti.

Nesvarbu, turistai apsistoja apartamentuose ar viešbučiuose – svečius priimantiems Neringos gyventojams ekspertas pataria skirti bent kelias minutes tiesioginiam pokalbiui apie tai, kad miesteliams labai svarbu tvarkinga ir graži aplinka ir, kad kiekvienas gali prie to prisidėti. Kadangi į Kuršių neriją dažnai atvažiuoja ne tik lietuviai, kuriems rūšiavimo sistema yra pažįstama, bet ir užsieniečiai, verta pasikalbėti ir apie pagrindinius rūšiavimo sistemos principus. Trumpai pristatyti, kad čia, Neringoje, atliekos skirstomos į keturias rūšis: buitines, stiklą, popierių ir plastiką, jų vieta – atitinkamų spalvų konteineriuose.

Rūšiavimo gidas turistams

„Rūšiavimą svečiams juk galima pateikti kaip savaime suprantamą, įprastą. Pavyzdžiui, aparta-mentuose galima pastatyti specialią atliekų dėžę, suskirstytą į buitinių atliekų, popieriaus, plastiko ir stiklo sekcijas. Taip pat pasirūpinti ir papildomais informacijos šaltiniais – lipdukais, atspausdin-tais lapais su tekstu apie tai, kad šiuose namuose yra rūšiuojama ir svečiai yra skatinami prisidėti prie visų mylimo atostogų miestelio švaros ir grožio“, – patarimais dalijasi L. Žemaitis.

Tiek užsienio, tiek ir besisvečiuojančius Lietuvos piliečius keli akcentai, parodytas dėmesys susida-rančių atliekų kiekio mažinimui ir rūpestis visų pamėgtų kurortų švara bei grožiu tikrai gali paskat-inti atkreipti dėmesį, kokią pakuotę į kokį konteinerį meta. Bendros Neringos svečių ir gyventojų pastangos rūšiuoti ir priimti aplinkai draugiškus sprendimus ne tik padeda rūpintis kurortiniais miesteliais, bet ir motyvuoja Nidą, Preilą, Juodkrantę, Pervalką rinktis kaip gamtai draugišką ir švarų kelionės tikslą.