Meniu

Logo
EN

2900 tonų tekstilės per metus išvengė sąvartynų

2900 tonų tekstilės per metus išvengė sąvartynų

Daugiau nei 2900 tonų tekstilės, t. y. virš 120 pilnų sunkvežimių – tiek tekstilės iš tam skirtų konteinerių aplinkotvarkos bendrovė „Ecoservice“ per metus išrūšiavo pirmajame ir vieninteliame lietuviškos tekstilės rūšiavimo centre. Patekę į tekstilės rūšiavimo centrą, tekstilės gaminiai išvengė sąvartynų ir gavo galimybę būti toliau dėvimi.

Plečia savo veiklą

Į Vilniuje įsikūrusį tekstilės rūšiavimo centrą atkeliauja visa „Ecoservice“ aptarnavimo teritorijose surinkta tekstilė. Metų pradžioje ji buvo renkama iš 186 konteinerių, dabar tekstilė vežama jau iš 358 konteinerių Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose, Marijampolėje, Trakuose, Šalčininkuose, Raseiniuose, Švenčionyse, Skuode, Kretingoje. Tekstilės rūšiavimo centre drabužiai, avalynė ir namų tekstilė suskirstomi į beveik šimtą kategorijų pagal medžiagiškumą, sezoną, paskirtį ir paruošiami antriniam panaudojimui.

„Tekstilės rūšiavimo centras veikia jau vienerius metus – per tą laiką didinome ir aptarnaujamų tekstilės konteinerių kiekį, ir centro rūšiavimo pajėgumus. Atidarėme papildomą rūšiavimo liniją, dirbanti komanda padidėjo nuo 16 nuolatinių darbuotojų iki 35, bendras centro plotas išsiplėtė iki 1500 kv. metrų, augo ir veiklos aprėptis – jei veiklos pradžioje išrūšiuodavome apie 100 tonų tekstilės per mėnesį, dabar rūšiuojame apie 300 tonų“, – darbo rezultatais dalijasi „Ecoservice“ tekstilės rūšiavimo verslo direktorius Konstantinas Gurinas.

Artimiausioje ateityje rūšiavimo įrangą papildys presai, kurie yra įžeminti, patogesni darbuotojams ir leis dirbti beveik tris kartus greičiau, todėl kartu didės ir bendras rūšiavimo proceso našumas.

„Antriniam panaudojimui tinkama ir surūšiuota tekstilė siunčiama į kitas šalis. Lietuvoje lieka tik nedidelė tekstilės dalis, ji čia neturi didelės paklausos – mūsų šalyje yra tekstilės perteklius, keliami aukštesnės kokybės reikalavimai, tačiau užsienio šalyse ji turi didelę paklausą dėvėtų drabužių rinkose. Rūšiavimo centre tekstilės gaminius rūšiuojame tikslingai, atrenkame pagal kiekvieno partnerio pateiktą poreikį. Į kitas šalis keliauja tik tai, kas reikalinga, turi jose paklausą ir bus dėvima toliau. Taip pratęsiamas drabužių dėvėjimo laikas ir mažiau tekstilės gaminių virsta atliekomis“, – sako K. Gurinas.

Statomi nauji konteineriai

Tekstilės rūšiavimo centras padeda nešvaistyti žaliavų, mažinti atliekų kiekį sąvartynuose, suteikti tekstilės gaminiams antrą gyvenimą ir taip prailginti jų naudojimo trukmę. Iš viso per metus išrūšiuoto 2900 tonų tekstilės kiekio, virš 2260 tonų tekstilės buvo skirta antriniam panaudojimui, 290 tonų buvo atiduota perdirbimui į žemesnės kategorijos gaminius, pvz., industrines šluostes, dažniausiai naudojamas autoservisuose, gamyklose, o likusi dalis buvo netinkama nei toliau naudoti, nei perdirbti, tad buvo panaudota šilumos energijos gavimui.